Nástenné nálepky- jeden krok k novému vzhľadu vášho domu

Nástenné nálepky sú pomerne mladým dekoratérskym trendom, ktorý sa stále teší väčšej obľube. Nejde o nič nezvyčajné. Nálepky sú efektívnejšie ako obrazy, či plagáty a zároveň majú oveľa jednoduchšiu „montáž“ než štandardné fototapety. Ak potrebujete zakryť nie príliš veľké fľaky na stene, ktoré sa nedarí vyčistiť ani dôkladným umývaním či drhnutím, nálepky sú skvelým trikom ako na to. Správne zvolené nálepky budú výborne vyzerať ako v obývačke, tak aj v kuchyni alebo detskej izbe. Zároveň fantasticky osviežia vzhľad chladničky alebo nábytku.

Okamžitá premena obývacej izby

Zvykli sme si na farebné, vzorované tapety, ktoré skrášľujú naše interiéry. Ak ale chceme ísť s dobou, stojí za to siahnuť po nástenných nálepkách, pretože ak sa pre toto riešenie rozhodneme, nebudeme potrebovať ani lepidlo ani žiadne iné špeciálne náradie. Aby sme nálepku prilepili, jediné, čo musíme urobiť je stiahnuť z nej bezpečnostnú fóliu, ktorá chráni lepidlo, a priložiť nálepku na miesto, ktoré sme si vopred zvolili. Výhodou tejto formy dekorácie je, že s ňou môžete zdobiť steny alebo aj nábytok, ktorý už rokmi potrebuje menšiu úpravu. Doškriabaná parapetná doska, ryha na dverách skrine alebo otlčené dvere- toto všetko zmizne akoby dotykom kúzelnej paličky, ak siahnete po ozdobných nálepkách, ktoré skryjú rôzne nedostatky.

Moderné a klasické, teda všetky vzory povolené

Nálepky na stenu by sa mali zároveň hodiť do vášho interiéru, ktorý zariaďujete, a rovnako tiež k vášmu charakteru- iba vtedy dosiahnete skvelý efekt na dlhé roky. Ak budete nasledovať módne trendy, ktoré zvyčajne trvajú len chvíľu, môžete si obývačku zariadiť tak, že vás onedlho začne nudiť a postupom času možno i iritovať. Najlepším riešením je, ak sa rozhodnete dôverovať vlastnému inštinktu, prípadne ak sa rozhodnete pre univerzálne a nadčasové vzory.

  • Geometrické vzory- šachovnica, zvislé alebo vodorovné pruhy, kosoštvorce alebo kryštalické formy, ktoré pripomínajú origami- to sú vynikajúce tipy do moderných, minimalisticky zariadených interiérov alebo obývacích izieb v retro štýle, ktoré čerpajú inšpiráciu z bláznivých šesťdesiatych rokov. Môžete sa rozhodnúť i pre monochromatické nálepky na stenu alebo pre vzory plné farieb, ktoré oživia vaše priestory.
  • Kvetinové inšpirácie- v tomto prípade je na výber také bohatstvo vzorov, že sa to ani nedá popísať. Siahnite buď po realistickej fotke lúky plnej kvetín, po jednej vetvičke kvitnúcej višne na neutrálnom pozadí, ornamentálnom vzore rastliny nadväzujúcej na secesiu alebo po nálepke inšpirovanej obrazom slávneho maliara.
  • Malebná krajina- ak sa rozhodnete pre nálepku na celú stenu, výberom nálepky s krajinou môžete opticky zväčšiť priestor menšej obývacej izby. Panoramatické zobrazenie vytvorí pocit hĺbky, takže izba bude pôsobiť väčším dojmom než v skutočnosti je. V tejto roli sa skvele prezentuje morská alebo horská krajina s veľkým množstvom blankytného neba.
  • Štýlová architektúra- dobrá architektúra je, rovnako ako umenie, vždy v móde. Nástenné nálepky môžu zobrazovať panorámu veľkomesta, presklený mrakodrap, historický barokový dom alebo úzke uličky, ktoré pretínajú Benátky. Stavte na moderné, klasické alebo romantické objekty a uistite sa, že vytvoria harmonický celok s vašou obývačkou.

Folklórne dekorácie v kuchyni

Vodeodolné nástenné nálepky sú vynikajúcou možnosťou na dotvorenie kuchyne. Nebudete sa musieť obávať, že kuchynská para alebo bezprostredný kontakt s vodou poškodia dekoráciu alebo spôsobia jej odlepovanie zo steny. Veľmi zaujímavým nápadom je vyplnenie priestoru medzi kuchynskou doskou a závesnými skrinkami výraznými farebnými vzormi. Ak máte radi exotické motívy, siahnite po nálepkách, ktoré imitujú keramické farebné kachličky azulejo, ktoré majú pôvod v Španielsku. Ak preferujete stredoeurópske akcenty, vyberte si farebných kohútov, horské ruže alebo pestrofarebné pruhy z poľského Lowicze. Ak hovoríme o kuchyni, nemôžeme zabudnúť na to, že nálepky sú tiež vynikajúci spôsob ako osviežiť prednú časť chladničky, ktorá má svoje najlepšie roky už dávno za sebou.

Dekorácia, ktorá rastie s vašim dieťaťom

Deti rastú tak rýchlo, že neexistuje spôsob ako im stíhať. Vyrastajú nielen z oblečenia a hračiek, ale tiež zo zariadenia svojej izby. Ak sa rozhodnete pre fototapetu s postavičkou z ich obľúbenej rozprávky, tak sa za pár týždňov stane, že je na rozprávku príliš veľký. Ak však kúpite plagát s vesmírom, pretože vaše dieťa sa chce stať kozmonautom, tak vám za týždeň povie, že túži po kariére športovca. Nálepky na stenu sú skvelý spôsob ako si s pomocou menšieho prvku vniesť do miestnosti zaujímavý dekoračný motív, ktorý zmení tvár izby. Dôležité je, že nálepku môžete hocikedy odlepiť bez toho, aby na stene zostali akékoľvek stopy. Potom už len zostáva nájsť nový vzor a atraktívne ceny vám umožnia častú zmenu detskej izby bez toho,  aby utrpela vaša peňaženka.