Nábytok na mieru alebo keď je domov domovom.

nábytok na mieru aval-jz.skNaša cesta nebola jednoduchá. S manželom sme sa rozhodli, že sa nechceme zadlžovať, a preto sme na dom šetrili veľmi dlho. Keď sme už boli vo fáze, že si môžeme dovoliť viac ako nábytok z IKEA, zvažovali sme, do čoho investovať. Našli sme veľa krásny kúskov, no nikdy sme toho nenašli toľko, aby sme boli spokojní.

Pamätala som si všetky tie podnájmy, ktoré sme absolvovali. Všade boli kúsky nábytku, ktoré tam niekto nechal. Také tie zostatky zo všeličoho, lacný nábytok z nekvalitného materiálu, kúsky ktorého som vysávala každú sobotu. Nič nemalo svoje miesto.

Náš nový domov som chcela zariadiť tak, aby som sa v ňom cítila dobre, aby všetko bolo spojené jednou myšlienkou. A tak som sa rozhodla pre nábytok na mieru. Hľadala som firmy, majstrov na dedinách a veľa som sa naučila. O dreve, o prístupe ľudí k práci. O tom, ako vonia suché drevo, po ktorom na nábytku neostanú praskliny. A nakoniec som si aj vybrala.

Nábytok na mieru má veľa výhod, no je za ním oveľa viac rozhodnutí, ako pri klasickom nábytku, kde vám povedia, že toto je obývačka, toto spálňa a to je všetko. Pri výbere kúskov na mieru potrebujete, aby bol váš remeselník aj dobrý kreslič. Je náročné si veci v priestore predstaviť. Pracovali sme s viacerými variantmi a nakoniec sme menili aj zárubne dverí na prízemí, aby sa všetko zladilo.

Výsledkom, asi pol roka práce a vyberania dreva, podláh a doplnkov, je náš domov. Je to interiér, kde má všetko svoje miesto. Sedenie v obývačke aj kuchynské potreby. Spotrebiče sú vstavané, jednej značky a všetko je vyrátané tak, aby som sa ani pri varení nenachodila. Túžila som po ostrovčeku v kuchyni, dokonalom odsávaní a kvalitne vypracovanom nábytku s úchytmi na medené hrnce a poháre na víno.

Každá žena, možno dokonca aj každý muž, túži po domove, ktorý odráža ich životný štýl, ich predstavu o pohodlí. Nám sa predstava splnila. Vďaka nábytku na mieru sme si vytvorili domov, kde sa cítime skvelo my a všetci naši priatelia. Žiadne mixované kusy nábytku, žiadne police, do ktorých nevojde to, čo tam má byť.

Zbožňujem to, že má všetko svoje miesto, aj to, že je môj domov presne ako z tých časopisov, ktoré som ako študentka listovala a predstavovala si, že raz budem variť v takejto kuchyni a dívať sa na telku v obývačke s kozubom. O tom je to „na mieru“, že všetko sa hodí do priestoru, nič nepretŕča, nič nie je navyše. Proste, je to domov.