Keď sa zima nechce vzdať

Milé dámy, je jar. Obdobie, kedy sa nám konečne splnia sny o ceste do práce bez čiapok, šálov a rukavíc. Kedy konečne môžeme odhodiť páperové bundy a vymeniť ich za saká a romanticky francúzske trench coaty. Konečne nepotrebujeme rátať minúty potrebné na šúchanie okien, odhrabávanie snehu, či čakanie na meškajúce spoje.

Lekári ale varujú. Prílišná dôvera v zubaté jarné slniečko sa nevypláca. Práve vďaka takejto jarnej nedočkavosti si totiž môžete pripraviť nepríjemné chvíľky u lekára.

Jedným z problémov, ktoré sa častejšie objavujú práve v jarnom období sú prechladnutia súvisiace s prievanom. Slnečné počasie láka stiahnuť okná auta a z plného hrdia spievať letné vypaľovačky. No vaše uši a dutiny sú po zime zvyknuté na ochranu teplých čiapok. Potom sa ľahko stane, že vám lekár na oddelení ORL predpíše kvapky nie len na prechladnutý nos, ale i na nepríjemne bolestivý zápal stredného ucha.

Prievan narobí problémy aj zubom. Hlavne ak ste citlivejšia na prievan alebo máte citlivý chrup. Zubár vám oznámi, že chrup máte v poriadku, no nepríjemnú bolesť odstráni až liek proti bolesti a/alebo horúci zábal. Preto ak ste citlivejšia na chlad, chráňte si pred chladom hlavu aj hrdlo. Kožušinové čiapky môžete vymeniť za ľahšie, bavlnené a šály za šatky z tenších materiálov.

Ak vás trápia bolesti v podbrušku, nemusíte hneď vyhľadať gynekológa. Zamyslite sa najprv aj nad tým, či ste príchod jari neoslávila príliš naľahko. V tom prípade sa môže jednať o infekciu močových ciest. Ak sa k bolesti bruška pridajú aj nepríjemne pocity pri močení, vyhľadajte pomoc urológa. Prechodená infekcia by vám narobila starosti aj v lete. Gynekológ vám pomôže skôr pri výtokoch, ktoré môžu taktiež súvisieť s prechladnutím.

V tomto premenlivom období je náročné odhadnúť ako a či sa chrániť pred chladom. Slnečné dni, kedy už môžeme vytiahnuť takmer letné sukne, striedajú dni chladné a upršané. Bláznivý apríl nás často prekvapí aj snehovými prehánkami, ktoré znenazdania prinesú sivé mračná.

Buďte teda trpezlivé. Slnka si ešte celkom isto užijete. Nateraz sa ale dostatočne chráňte pred chladom podľa hesla – radšej sveter v kabelke, ako chrípka na víkend. Prvé jarné víkendy viete predsa využiť aj lepšie. Namiesto zohrievania sa v posteli a pitím bylinkového čaju, vyrazte von a užite si prebúdzajúcu sa prírodu. V teplých športových nohaviciach a flisových bundách sa na horách budete cítiť ako v bavlnke. No a to leto, to si potom vychutnáte v zdraví omnoho viac.