5 rád, ako sa starať o črepníkové kvety

Črepníkové kvety má dnes doma už snáď každý. Dokážu krásne pridať farebný akcent a oživiť tak akýkoľvek priestor. Ak sa o kvety budete poctivo starať, odvďačia sa vám sýtymi farbami, krásnym vzhľadom a prenikavou čerstvou vôňou. Inšpirujte sa našimi radami a dokonale sa postarajte o vaše črepníkové kvety.

  1. Vyberte správny črepník

Vhodý črepník by mal mať na spodku minimálne jeden, ideálne však viac otvorov. Prebytočná voda tak bude môcť voľne odtekať. Predídete tak nedostatočnému odvodneniu a utopenia koreňov rastliny.

a-CRAFT-OF-THE-DAYLACE-FLOWER-POTS-640x468

Obrovskou výhodou je, že ako kvetináč môžete použiť takmer akúkoľvek nádobu. Je len na vašej kreativite, ako sa s tým popasujete a aký zaujímavý efekt vytvoríte. Ideálne sú ľahké materiály, ktoré sú ľahko manipulovateľné a a znesú aj nízke teploty. Môžete si vybrať buď plastové črepníky alebo kvetináče zo sklenných vlákien. Oproti klasickým hlineným alebo dreveným črepníkom sú menej porézne.

 

 

  1. Zvoľte vhodný substrát

tanah

Pôda z vašej záhrady pre črepníkové rastliny nemusí byť tou najšťastnejšou voľbou. Môže byť plná škodcov a rôznych hubových ochorení. Vhodnú zeminu už v dnešnej dobe zoženiete v akomkoľvek záhradníckom centre. Takto zvolený substrát je ľahká zmes rôznych materiálov, ktorá obsahuje prospešné látky pre rastliny.

 

 

 

  1. Vyberte si správnu rastlinu

54ca67f195484_-_patio-plants-1-lg

Pri výbere kvetu je potrebné zvážiť podmienky, v ktorých dokážete rastlinu pestovať. Naštudujte si, aké podmienky potrebuje vaša rastlina, koľko slnka denne potrebuje. Ak nedokážete tieto podmienky naplniť, skúste vybrať vhodnejšiu rastlinu.

 

 

 

 

 

  1. Zasaďte rastlinu do črepníka

2011-06-02-04

Kúpenú rastlinu je potrebné presadiť do vami vybraného črepníka. V žiadnom prípadne by ste nemali ťahať rastlinu za stonku – môžete ju tak poškodiť. Pri tomto kroku postupujte naozaj jemne. Umiestnite kvet na menšiu vrstvu substrátu a následne vyplňte prebytočný priestor menším množstvom zeminy. Jemne zatlačte na zeminu, aby ste odstránili vzduchové bubliny.

 

 

 

  1. Priebežná starostlivosť

Watering-Houseplants-288x300

Zalievanie

Ak ste začali s pestovaním kvetín na jar, stačí, aby ste ich zalievali jedenkrát za týždeň. Ak sú však teploty vyššie, rastliny budú potrebovať oveľa viac vody.

Hnojenie

Črepníkové kvetiny potrebjú oveľa viac hnojenia, ako tie rastúce v pôde. Pamätajte na pravidlo – čím viac kvety zalievate, tým viac potrebujú byť hnojené.

Ostrihávanie

Pre správny rast črepníkových kvetov je strihanie suchých koncov zásadné. Povzbudí to rastlinu k produkcii viacerých kvetov.

Najrôznejšie črepníkové kvety a doplnky môžete nájsť v Kvetiny Velkoobchod.